Przejdź do głównej zawartości

Nie mów. Rozmawiaj.

Światem człowieka rządzą relacje, relacje ze sobą samym i innymi ludźmi. 
Dobre relacje nadają naszemu życiu znaczenie i sens.
Wszystko to wydaje nam się takie oczywiste.
Przecież na co dzień się komunikujemy, mamy kontakt z innymi ludźmi.. rozmawiamy…
Czynności te wyjadą się dziecinnie proste, dlaczego więc powstaje tyle toksyczny relacji? 
Tyle niepotrzebnie wypowiedzianych zdań, tyle nieporozumień?

Często słyszymy o sytuacjach, gdy w wieloletnich związkach ludzie przestają ze sobą rozmawiać. Nie mówię tutaj po porozumiewawczym milczeniu. Mówię o ciszy. Zimnej ciszy, przerywanej prostymi, krótkimi przyziemnymi zdaniami. Czy po paru latach wyczerpują się tematy? Nie.

Są konsekwencję naszego nieprzystosowania do relacji z drugim człowiekiem. Uważamy, że jest to coś naturalnego, co powinno przychodzić jak oddychanie. 
Nie prawda. 
Zdrowe relacje wymagają pokładów pracy i zaangażowania. Prawdziwa rozmowa wymaga długiej nauki siebie i drugiej osoby. Mówienie jest owszem proste, ale umiejętność dialogu, jest cechą dojrzałości.

Słuchanie wydaje nam się niezwykle proste, ale ile razy słuchamy naprawdę? Ile razy podczas rozmowy wchodzimy w świat tej drugiej osoby i staramy się nim zainteresować? Poświęcić uwagę uczuciom, postawić się w jej/jego sytuacji… 
Dać emocjonalne odzwierciedlenie ze swojej strony.

Bardzo często umyślnie nie dopuszczamy do siebie słów drugiej osoby, nie ciągniemy tematu, pozwalamy by rozmowa przerodziła się w monolog. Główną przyczyną takiego zachowania jest, fakt że nie chcemy słyszeć niczego innego, niż to co sami myślimy i jaką sami mamy ocenę na dany temat. Usilnie trwamy przy swoim postrzeganiu świata, pomijając odmienne zdania.

Są też sytuację, gdy podczas słuchania drugiej osoby, już na początku jej wypowiedzi mamy już zdanie i opinie na temat całej rozmowy. Często ta opinia jest bardzo zależna od naszego dnia, nastroju, własnych przeżyć. Wtedy słuchamy bardzo selektywnie, wyłapując informację, które potwierdzają nasze przypuszczenia i to co już wiemy. Zamiast słuchać drugiej osoby filtrujemy jej słowa wyciągając błędne interpretacje.
Takie błędy porozumiewawcze często niszczą nasze relacje, mimo szczerych chęci rozmowy i podtrzymania kontaktu.

Jak więc rozmawiać? Jak utrzymać dobre relację i pokazać, że zależy nam na tej drugiej osobie?
Przede wszystkim podczas rozmowy powinniśmy cały czas pamiętać o szacunku i otwartości na drugiego człowieka, wyjść poza swoje bariery i zjednoczyć się z drugą osobą, w pełni zainteresować się jej światem, uczuciami, myślami, emocjami.
Wytworzyć więź, zatrzeć granice i pozwolić słowom swobodnie płynąć. Dać szansę, na zmiany w nas samych, osłonić swój wewnętrzny świat.

Bycie wysłuchanym to prawdziwie leczące duszę doświadczenie, otwierające na siebie dwie osoby, W dobrych relacjach z bliskimi i ważnymi nam osobami, wytwarza się magiczna przestrzeń wspólnych myśli swobodnie wypełniających przestrzeń kontaktu i w tej przestrzeni odbywa się przemiana również w nas.

To właśnie z takich rozmów wychodzimy szczęśliwi, podbudowani, naładowani pozytywną energią. Właśnie w takich relacjach czujemy, że podczas tych rozmów jesteśmy w tym czasie czyimś światem a ta druga osoba jest światem dla nas.
W takim rozmowach często też słowa grają drugorzędne role. Ważny jest kontakt wzrokowy, porozumienie się wspólnych światów. 
Spojrzenie.. uśmiech.. gest.

W takich relacjach rozmowy są pełne szczere. Stają się codziennym rytuałem, podróżą do wspólnego świata dwóch osób. Każda rozmowa jest przygodą oraz przemianą. Słowa mają wartości i opisują stabilne fundamenty czynów.  Wytwarza się stan, w którym obie strony mogą się uleczyć, przemienić cząstkę siebie na lepsze, odnaleźć fragment siebie, poczuć zrozumienie, wsparcie i bezpieczeństwo.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dobry Wieczór. Zapraszam.

Nalej sobie lampkę wina i usiąść spokojnie. Zrelaksuj się i uśmiechnij do wszystkich chwil, jakie przyniósł Ci dzisiejszy dzień.... Właśnie zrobiłam to samo, co poradziłam Tobie, a przy okazji rozpoczęłam nową przygodę swojego życia - zaczęłam prowadzić bloga. Pragnę stworzyć mały przytulny kącik w internecie, gdzie po całym dniu, odnajdziesz trochę ciepła, trochę motywacji, trochę wiary, trochę uśmiechu i trochę codziennych spraw. Skoro już tu jesteś i rozpoczynasz wraz ze mną moją przygodę, to pozwól, że się przestawię. Mam na imię Kasia, kilka zdań o mnie brzmi następująco. Na co dzień studiuję fizykę medyczną, "na co popołudnie" biegam na treningi, a "na co wieczór" piszę - różne rzeczy, wiersze, listy i ... od dzisiaj bloga :) Cały mój kolorowy i różnorodny świat przyprawiony jest szczyptą poczucia humoru, o czym pewnie nie raz się przekonasz:) Na swoim blogu w głównej mierze będę poruszała tematy marzeń, radości i spokoju myśli. Pragnę Ci pokazać radość

Święta mają magię...

Każdy z nas wie że niedługo będą Święta, ale czy każdy z nas w pełni to odczuwa? Ile razy w swoim życiu przeżyliście Boże Narodzenie schematycznie, żartobliwie podsumowując „Święta, Święta.. i po Świętach”. Zastanawialiście się co jest przyczyną takiego braku wrażeń? Wiem, wiem każdy tak mówi..  Ale jak byliśmy dziećmi to święta były magiczne! Dlaczego teraz nie są? Ludzie uwielbiają schematy, wedle schematów funkcjonują, wychowują dzieci i..                                                                                                         ...obchodzą święta.  Nie ma nic złego w tym, ale schemat odbiera nam radość doznawania wrażeń. Jesteśmy tak skupieni na wykonywaniu kolejnych punktów, że nie mamy z realizacji ich przyjemności. Oczywiście jesteśmy do świąt przygotowani perfekcyjnie, kupiliśmy wspaniałe prezenty, dom jest pięknie i świątecznie udekorowany sami wyglądami zjawiskowo, więc czego nam brakuje? Emocji. Wszystko robimy wedle schematu,